Polerowanie reflektorów – dlaczego jest to ważne?

Reflektory samochodowe chociaż wykonane z najwyższej jakości materiału, nowoczesne i bezpieczne nie są do końca odporne na działanie czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Po pewnym czasie przejrzystość reflektora niestety zanika, a co za tym idzie wzrasta niebezpieczeństwo, które może powodować słabą widoczność lamp samochodowych. Mało widoczne światła reflektorów mogą stwarzać niebezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dlaczego reflektory samochodowe matowieją?

Tradycyjne reflektory samochodowe, które były używane w produkcji samochodów do lat 90 praktycznie całkowicie zostały zastąpione reflektorami poliwęglanowymi, czyli plastikowymi. Ich główną zaletą jest przede wszystkim to, że są lżejsze od tych wykonanych ze szkła oraz bezpieczniejsze. Jednak mają one też swoje wady, obok których nie można przejść obojętnie. Reflektory wykonane z plastiku są nietrwałe i całkowicie nieodporne na uszkodzenia. To właśnie dlatego reflektor po pewnym czasie staje się matowy pod wpływem czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji konieczne jest polerowanie reflektorów samochodowych.

polerowanie reflektorów samochodowych
polerowanie reflektorów samochodowych

W jaki sposób polerować reflektory samochodowe?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że możemy dać naszym reflektorom samochodowym drugie życie. Możemy powierzyć to w ręce specjalisty, lecz również własnymi siłami. Polerowanie reflektorów samochodowych nie należy do czynności trudnych.  Lampy poza tym, że odpowiadają za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy to są także nieodłączną ozdobą naszego samochodu. Odpowiednio wypolerowane i nabłyszczone lampy samochodowe dodają mu charakteru.

Reflektory swojego samochodu możemy z łatwością wypolerować na własną rękę. Wystarczy tylko odpowiedni sprzęt, a bardzo szybko nadamy naszym lampom drugie życie. Reflektory przed polerowaniem należy w odpowiedni sposób wyczyścić i odtłuścić. Pozostały piasek, brud, czy kurz może spowodować, że porysujemy powierzchnię reflektorów. Następnym krokiem w odnowie lamp samochodowych jest odpowiednie zeszlifowanie. W przypadku reflektorów warto szlifować je przy pomocy odpowiednich papierów ściernych na mokro. Następny krok to polerowanie. Do tej czynności musimy użyć odpowiedniej jakości pasty polerskiej, urządzenia do którego możemy przymocować pad polerski lub gąbkę polerską, a także ścierkę z mikrofibry do przetarcia reflektora. Polerowanie reflektorów samochodowych nie przysporzy nam większych problemów.

Wykonując regenerację reflektorów na własną rękę możemy poniesiemy niższe koszty niż w przypadku kiedy powierzymy to specjalistom. Jednak zakupienie odpowiedniego sprzętu oraz produktów również wiąże się z kosztami. Kolejna kwestia to czas, który musimy poświęcić na wykonanie tego zabiegu. W niektórych przypadkach znacznie lepiej powierzyć to zadanie specjalistom.